Pentue
Isä FI38545/19 SILVERLADY'S LIMITED EDITION
Emä FI49846/19 SINIKETUN SAMETTI-RUUSU
Sukutaulu
Pentuja yhteensä 3 urosta ja 3 narttua
Syntynyt 22.04.2025
Luovutus 11.06.2025
Hinta 1500€
Kasvattaja

Rekorius Taru

Allekirjoittanut kasvattajasitoumuksen

Vuolasvirta-palkinto


Kennelnimi SINIKETUN

Vapaana olevat pennut

narttu

tricolour

1 kpl

Yhteystiedot
Pentujen sijainti Mäntyharju
Puhelin 0451232974
Sähköposti siniketun@phnet.fi
Pentuerekisteröinnin tilanne
Tietojen oikeellisuudesta ja pentujen rekisteröintikelpoisuudesta vastaa kasvattaja. Näet alla pentueen rekisteröinnin tämänhetkisen tilanteen. Tiedot päivittyvät, kun pentueen rekisteröinti etenee.
Rekisteröinti on valmis Ei
Pentue on tunnistusmerkitty Kyllä
Yhdistelmä täyttää rodun yhdistyksen jalostussuositukset Ei tiedossa
Pentue täyttää PEVISA-ehdot Kyllä
Rekisteröintimaksu on maksettu Ei
Tietoja rodusta
Pienennä Näytä lisää

Pentueen vanhemmilla tulee astutushetkellä olla virallinen lonkka- ja kyynärkuvauslausunto ja voimassa oleva silmätarkastuslausunto. Rekisteröinnin raja-arvona on lonkkaniveldysplasian aste C ja kyynärniveldysplasian aste 1. Lonkkakuvaustuloksen C saanut koira voidaan parittaa vain tuloksen A tai B saaneen koiran kanssa.

Rotukohtaiset erityisehdot
Pienennä Näytä lisää

Blue merle x soopeli, soopelimerle x soopeli ja tricolour x soopelimerle yhdistelmät sallitaan, jos merle-geenitesti osoittaa, että soopelin värinen koira ei ole genotyypiltään merle. Tällaisesta yhdistelmästä syntyvät soopelipennut testataan ennen rekisteröintiä merlegeenin suhteen. Testaamattomat soopelipennut merkitään EJ-rekisteriin. Testi hyväksytään, kun se on tehty Kennelliiton yhteistyölaboratoriossa, joita ovat tällä hetkellä Laboklin, Movet ja Genoscoper. Sileäkarvaisille vanhemmille saattaa syntyä pitkäkarvaisia pentuja, jotka rekisteröidään karvanlaatunsa mukaiseen rotuun. Kennelliiton toimisto voi rotujärjestön esityksestä siirtää koiran karvanlaatumuunnoksesta toiseen. Risteytys eri karvanlaatumuunnosten kesken sallitaan 1.1.2021−31.12.2025 välisenä aikana, kun pentueen molemmat vanhemmat täyttävät sileäkarvaisen collien PEVISA-ehdot. Karvanlaatumuunnosten risteyttämisestä syntyneet pennut rekisteröidään kukin oman karvanlaatunsa mukaiseen muunnokseen.