Pentue
Isä FI12655/23 GOLDEN AMORE'S AMAZING PRINCE
Emä FI13138/21 USKOMATON UNELMA CHRISTMAS DIAMOND GIRL
Sukutaulu
Pentuja yhteensä 4 urosta ja 3 narttua
Syntynyt 14.06.2026
Luovutus 02.08.2026
Hinta 1600€
Kasvattaja

Ihalainen Sanna-Riikka

Allekirjoittanut kasvattajasitoumuksen


Kennelnimi USKOMATON UNELMA (myönnetty 04.06.2019)

sannariikka.ihalainen@gmail.com

Vapaana olevat pennut

uros

soopeli

1 kpl

uros

tricolour

1 kpl

Yhteystiedot
Pentujen sijainti Joroinen
Puhelin 0405204047
Sähköposti sannariikka.ihalainen@gmail.com
Toiminnanharjoittajan pitopaikkatunnus
Pentuerekisteröinnin tilanne
Tietojen oikeellisuudesta ja pentujen rekisteröintikelpoisuudesta vastaa kasvattaja. Näet alla pentueen rekisteröinnin tämänhetkisen tilanteen. Tiedot päivittyvät, kun pentueen rekisteröinti etenee.
Rekisteröinti on valmis Kyllä
Pentue on tunnistusmerkitty Kyllä
Yhdistelmä täyttää rodun yhdistyksen jalostussuositukset Ei kannanottoa
Pentue täyttää PEVISA-ehdot Kyllä
Rekisteröintimaksu on maksettu Kyllä
Tietoja rodusta
Pienennä Näytä lisää

Pentueen vanhemmilla tulee astutushetkellä olla virallinen lonkka- ja kyynärkuvauslausunto ja voimassa oleva silmätarkastuslausunto. Rekisteröinnin raja-arvona on lonkkaniveldysplasian aste C ja kyynärniveldysplasian aste 1. Lonkkakuvaustuloksen C saanut koira voidaan parittaa vain tuloksen A tai B saaneen koiran kanssa.

Rotukohtaiset erityisehdot
Pienennä Näytä lisää

Blue merle x soopeli, soopelimerle x soopeli ja tricolour x soopelimerle yhdistelmät sallitaan, jos merle-geenitesti osoittaa, että soopelin värinen koira ei ole genotyypiltään merle. Tällaisesta yhdistelmästä syntyvät soopelipennut testataan ennen rekisteröintiä merlegeenin suhteen. Testaamattomat soopelipennut merkitään jalostuskieltoon. Merle-merle-yhdistelmät hyväksytään rotujärjestön puollon perusteella. Sileäkarvaisille vanhemmille saattaa syntyä pitkäkarvaisia pentuja, jotka rekisteröidään karvanlaatunsa mukaiseen rotuun. Kennelliiton toimisto voi rotujärjestön esityksestä siirtää koiran karvanlaatumuunnoksesta toiseen. Risteytys eri karvanlaatumuunnosten kesken sallitaan, kun pentueen molemmat vanhemmat täyttävät sileäkarvaisen collien PEVISA-ehdot. Karvanlaatumuunnosten risteyttämisestä syntyneet pennut rekisteröidään kukin oman karvanlaatunsa mukaiseen muunnokseen.