Pentue
Isä FI38317/20 VIRKALAN NEMOS
Emä FI10471/18 VIRKALAN VALAMA
Sukutaulu
Pentuja yhteensä 5 urosta ja 1 narttu
Syntynyt 11.10.2025
Luovutus 29.11.2025
Hinta 1200€
Lisätiedot Pentueen epiluku 0,20 ja Sukusiitosprosentti 1,41% (7-sukupolvea), eli tältä osin rotujärjestön kriteerit täyttyvät. Molemmat vanhemmat tervepäisiä, metsästyskäytössä, ja nähtävillä. Lisäksi molemmat silmä - ja polvitarkastettu. Ota yhteyttä niin kerron mielelläni lisää puhelimitse, watsapp tai sähköpostilla. Vapaana 2 urosta ja narttu.
Kasvattaja

Mahlamäki Marko

Allekirjoittanut kasvattajasitoumuksen


Kennelnimi VIRKALAN (myönnetty 13.09.1993)

Vapaana olevat pennut

uros

punainen

1 kpl

narttu

punainen

1 kpl

Yhteystiedot
Pentujen sijainti Laihia
Puhelin 0500 234 567
Sähköposti marko.mahlamaki@netikka.fi
Pentuerekisteröinnin tilanne
Tietojen oikeellisuudesta ja pentujen rekisteröintikelpoisuudesta vastaa kasvattaja. Näet alla pentueen rekisteröinnin tämänhetkisen tilanteen. Tiedot päivittyvät, kun pentueen rekisteröinti etenee.
Rekisteröinti on valmis Ei
Pentue on tunnistusmerkitty Ei
Yhdistelmä täyttää rodun yhdistyksen jalostussuositukset Kyllä
Pentue täyttää PEVISA-ehdot Ei tiedossa
Rekisteröintimaksu on maksettu Ei
Tietoja rodusta
Pienennä Näytä lisää

Pentujen molemmilla vanhemmilla tulee olla ennen toista astutusta voimassa oleva polvitarkastuslausunto ja silmätarkastuslausunto, jotta niiden jälkeläiset rekisteröidään. Tutkittaessa koiran on oltava iältään vähintään 12 kk. Rekisteröinnin raja-arvo on polvilumpioluksaation aste 1. Astetta 1 sairastavalle koiralle on käytettävä parituskumppania, jonka polvilumpioluksaatiotulos on 0. Alle kolmen vuoden ikäiselle koiralle annettu silmätarkastuslausunto on voimassa kaksi vuotta. Mikäli koira on tutkimushetkellä täyttänyt kolme vuotta, ei tutkimusta tarvitse uusia. Perinnöllistä kaihia, PRA:ta tai PHTVL/PHPV-sairauden asteita 2–6 sairastavan koiran jälkeläisiä ei rekisteröidä. Astetta 1 sairastavalle koiralle on käytettävä parituskumppania, jonka silmätarkastuslausunto on ”ei todettu perinnöllisiä silmäsairauksia”. Yhdelle koiralle rekisteröidään 40 jälkeläistä. Se pentue, jossa raja ylittyy, rekisteröidään kuitenkin kokonaisuudessaan. Pentueen sukusiitosaste saa olla enintään 6,25 % seitsemästä sukupolvesta laskettuna. Laskennassa huomioidaan SKL:n tiedossa olevat esivanhemmat.

Rotukohtaiset erityisehdot
Pienennä Näytä lisää

Ei rotukohtaisia eritysehtoja