Pienennä
Näytä lisää
Koiralla tulee astutushetkellä olla virallinen lonkka- ja kyynärnivellausunto sekä voimassa oleva silmätarkastuslausunto. Lonkka- ja kyynärkuvaushetkellä koiran tulee olla täyttänyt 18 kk. Lonkkaniveldysplasiatuloksen D saanut koira on paritettava tuloksen A tai B saaneen koiran kanssa. Kyynärniveldysplasian raja-arvo on aste 1 ja tällainen koira on paritettava tuloksen 0 saaneen koiran kanssa.
Silmätarkastustutkimuksen alaikäraja on 12 kuukautta eikä lausunto saa astutushetkellä olla 36 kuukautta vanhempi. Koiran jälkeläisiä ei rekisteröidä, jos sillä on todettu PRA. Diagnoosin vakava makroblepharon tai luomen sisäänpäin kiertymä saanutta koiraa ei saa käyttää jalostukseen. Muun asteisen entropium/makro blepharon diagnoosin saanut koira voidaan paritettaa vain kyseisen sairauden osalta terveen koiran kanssa.
Koiralle rekisteröidään korkeintaan 30 jälkeläistä, joista korkeintaan 10 pentua alle 3 vuoden iässä tapahtuneesta astutuksesta. Viimeinen rajan ylittävä pentue rekisteröidään kokonaisuudessaan.
Pienennä
Näytä lisää
Ei rotukohtaisia eritysehtoja